Op Kerstavond, woensdag 24 december 2025 om circa 16.30 uur worden opnieuw kaarsen ontstoken op de oorlogsgraven van de begraafplaats Begraafplaats Ruitenborgh in Dalfsen. Iedereen die wil meedoen is van harte welkom om een lichtje aan te steken en zo stil te staan bij hen die hun leven hebben gegeven voor onze vrijheid.
Lichtjes op oorlogsgraven: een groeiende traditie
Het initiatief voor dit bijzondere moment komt voort uit Lichtjes op Oorlogsgraven, dat in 2015 begon toen de eerste kaarsen werden geplaatst op graven in Burgum. Wat begon als een bescheiden Facebook-actie is inmiddels gegroeid tot een landelijke traditie: inmiddels worden op tientallen locaties door heel Nederland — en zelfs daarbuiten — oorlogsslachtoffers geëerd met licht en aandacht.
Op deze manier krijgen hun graven tijdens Kerstavond weer een moment van waardigheid, aandacht en herinnering. Voor veel families, nabestaanden en belangstellenden is het een intieme en betekenisvolle manier om dankbaarheid te tonen.
Waarom mee doen?
- Het aansteken van een kaars is een klein gebaar dat veel betekent: het brengt licht in de duisternis, letterlijk en figuurlijk.
- Je draagt bij aan het levend houden van de herinnering aan de gevallenen.
- Het ceremonieel gezamenlijk herdenken — met anderen, jong en oud — versterkt de verbondenheid en zorgt dat stilte, respect en dankbaarheid oprecht voelbaar worden.
Jij bent welkom
Ben je in de buurt van Dalfsen op Kerstavond? Kom gerust langs op de Begraafplaats Ruitenborgh rond 16.30 uur. Neem eventueel een eigen kaars mee — of kijk of er lokaal kaarsen beschikbaar zijn. Neem een zaklamp mee, want het kan donker zijn op de begraafplaats. En – misschien het allermooiste — neem even de tijd om stil te staan bij vrijheid, dankbaarheid en herinnering.
Laten we met zijn allen zorgen dat deze graven niet in het donker liggen. Op 24 december branden er weer lichtjes.
Voor meer algemene informatie bezoek hun website.
Lichtjes op oorlogsgraven — kaarsjes voor vrijheid en herinnering.

